Upgrade koparki do 6 GPU + mały poradnik

Dzień dobry.

Jak już się domyślacie, artykuł będzie o aktualizacji koparki do 6GPU oraz mały poradnik jak to wszystko poustawiać i jak to wygląda z poborem prądu i ogólną wydajnością.

1. Upgrade

Jakiś czas po tym jak zbudowałem koparkę na 4 GPU, uznałem że nie ma co czekać, tylko trzeba działać. Dokupiłem 2 karty graficzne Sapphire Nitro + rx 580 8GB. Trochę na nie czekałem, bo byl świąteczny boom zakupowy. W końcu do mnie dotarły. Szybkie wyjęcie z pudełka, włożenie do stelażu na riserach i psikus. Zabrakło mi wtyczek 6+8 PIN. Po chwili namysłu podłączyłem jedną pod drugi zasilacz Silentium PC Vero L1 500W ( ze starego komputera ) a drugą pod główny zasilacz, ale jedynie wtyckzą 8 PIN. Wyłączyłem zintegrowaną kartę graficzną w biosie i wszystko ruszyło. Okazało się, że karty są na pamięciach Micron, co nie wzbudziło we mnie większego entuzjazmu. Zabrałem się za modyfikację BIOS. Idąc od prawej mamy: 

 • Msi Rx 580 Armor 8gb Hynix
 • Msi Rx 480 Armor 4gb Samsung
 • 2x Msi Rx 580 Gaming 8gb Hynix
 • 2x Sapphire rx 580 Nitro + 8gb Micron

2. Modyfikacja BIOS

Aby zmodyfikować BIOS oraz wszystko zoptymalizować należy zaopatrzyć się w następujące programy :

1. ATI Win Flash 

2. Polaris BIOS Editor w wersji 1.6 

3. Sterowniki do blockchain 

4. ATI Overdrive Tool 

5. HW Info do sprawdzania błędów pamięci, napięć i zegarów kart

Ściągamy w/w programy i postępujemy wg. instrukcji :

Najpierw ściągamy i instalujemy sterowniki z pkt. 3. Najlepiej przed całym zabiegiem użyć programu DDU Uninstaller, ale przyznam, że osobiście go nie używałem, poprostu ściągnałem i zainstalowałem sterowniki.

Odpalamy plik AtiWinflash.exe z uprawnieniami Administratora 

Po uruchomieniu programu pojawiają nam się nasze karty graficzne. Najlepiej robić każdą kartę z osobna, wtedy unikniemy zbędnych pomyłek.

Na górze widoczne są karty. Przy wpiętej jednej karcie, będzie tylko jedna widoczna. Jak widać trochę posypał mi się program. Przyciski poniżej będą wskazywały od lewej następująco : 

 • Load image
 • Program
 • Save 

Na początek wybieramy opcję Save, pozwoli nam to zapisać nasz oryginalny BIOS. Nazwa może być dowolna, chociaż ja polecam zrobić sobię do każdej karty folder i opisać BIOS w następujący sposób:

 • oryginalny - stock.rom
 • modowany - mod.rom
 • testowy - test.rom

i tak dalej, ale to wszystko wg. własnych wytycznych. Gdy zapiszemy już BIOS, możemy zabrać się za modyfikację tzw. Memory Straps. Dzięki aktualizacji programu Polaris Bios Editor, wystarczy wcisnąć jeden przycisk. Uruchomienie programu Polaris Bios Editor Uruchamiamy Polaris Bios Editor z paczki ściągniętej wcześniej i naszym oczom ukazuje się takie okno : 

Jedyne co nas tutaj interesuje to : 

 • OPEN BIOS
 • ONE CLICK TIMING PATCH
 • SAVE AS

Na początek wybieramy Open BIOS i wybieramy nasz plik stock.rom 

 

i już mamy coś takiego : 

Po otwarciu BIOS, wybieramy ONE CLICK TIMING PATCH i dostaniemy informację od programu, że ładuje nam dobre lub uber ustawienia, ( to zależy od pamięci jakie mamy w karcie )

i zauważymy jak Memory Straps zostały skopiowane w dół

:

Po tym zabiegu wybieramy SAVE AS i zapisujemy nasz zmodowany bios pod nazwą mod.rom. Teraz jesteśmy gotowi na wgranie zmodyfikowanego BIOSu do naszej karty graficznej. Uruchamiamy program ATI Win flash jako administrator, wybieramy naszą kartę graficzną i wybieramy opcję LOAD

  

Tak to wygląda z załadowanym już BIOSEM ( Podejrzewam, że błąd na przyciskach wynika z 6 kart podpiętych do koparki w trakcie pisania artykułu ). Teraz pozostaje nam wcisnąć jedynie przycisk program i chwilę poczekać. Po wgraniu dostaniemy następujący komunikat :

 

i program poprosi nas o zrestartowanie komputera co oczywiście robimy. Po resecie sprawdzamy, czy wszystko uruchomiło się normalnie. Jeżeli wiatraki na karcie po wejściu komputera już do Windows cały czas się kręcą, to musimy wykonać jeszcze jeden szybki zabieg. Ściągamy następującą aplikację. https://www.monitortests.com/atikmdag-patcher-1.4.6.zip . Wypakowujemy, uruchamiamy jako administrator. Wyskoczy nam natępujące okno, jedynie z tą różnicą, że tam gdzie u mnie jest already patched, u Was będzie found. Wciskamy Tak, chwilę czekamy, restart komputera i już wszystko powinno działać.

Nie uruchamiamy od razu naszego programu do kopania typu Claymore, bo karta dalej ma poustawiane standardowe zegary i bez overclockingu i undervoltingu może się to źle skończyć dla samej karty jak i zasilacza.

Uruchamiamy program OverdriveNTool.exe z pkt.4. 

Po wielu modyfikacjach zauważyłem, że wszystkie ustawienia zegarów rdzenia, pamięci i ich napięć to jedna wielka loteria. Tutaj spędzimy zapewne najwięcej czasu szukając idealnych dla nas ustawień typu żeby było mocno i ciągnęło mało prądu. Jak widać moje Nitro + ustawione zostały następująco : 

 • Zegar rdzenia 1100 na napięciu 850 mv
 • Zegar pamięci 2075 na napięciu 850 mv. 

Tutaj dodam, że po każdej modyfikacji zegarów i kliknięciu Apply, zapisaniu profilu itp. najlepiej jest wykonać restart komputera. 

Ten program pozwala nam na ustawienie profili podkręcania, co jest bardzo wygodne, gdyż po samoistnym restarcie koparki ustawienia wrócą do takich jakie ustawiliśmy. Należy tylko dla każdej karty ustawić napięcia/zegary, wcisnąć przycisk "New" nazwać profil np. GPU1 i wcisnąć ok, po czym pod napisem Profiles wcisnąć przycisk "Save". Program wtedy zapisze nam ustawienia, które stworzyliśmy, ale nie przyspisze ich jeszcze do karty. Za to odpowiada przycisk "Apply". Najwygodniej jest gdy mamy wszystkie karty graficzne na tych samych pamięciach, bo wtedy wystarczy stworzyć jeden profil i przyspisać go do każdej karty graficznej. Jeśli mamy różne karty graficzne to pojawi się problem z rozpoznaniem, która to która. Ja sobie poradziłem z tym patrząc na dane, które są przypisane do FAN. Okazuje się, że różne karty graficzne mają różne prędkości maksymalne wiatraków i tak po kilku próbach udało się wszystko przypisać jak należy. I teraz przedstawię 2 etapy postępowania

 1. Wszystkie karty graficzne są takie same.

 2. Mamy różne karty graficzne.

Ad. 1

Gdy wszystkie karty graficzne są takie same, to po zpisaniu profilu przy ustawieniach pierwszej karty i wciśnięciu Apply, przechodzimy z rozwijanej listy do kolejnej karty graficznej, wybieramy nasz zapisany profil, po czym Load i Apply. 

Ad. 2

Przy różnych kartach graficznych jest troche więcej zachodu. Tworzymy ustawienia wg. instrukcji wyżej dla każdej karty osobno, czyli wybieramy kartę z listy, ustawiamy, bierzemy New, nadajemy nazwę, później Save i Apply i tak robimy tyle razy ile mamy kart. Polecam napięcie 850 mv, albo i nawet niższe o ile karta na to pozwoli ( tzn. czy będzie się wysypywało podczas kopania i ile błedów pokaże nam HWInfo ). Po skonfigurowaniu kart, stworzymy teraz plik, który pozwoli nam załadować ustawienia przy starcie systemu. W folderze z programem OverdriveNTool.exe tworzymy plik notatnika (nazwa wg. uznania) i wklejamy następujące linijki.

OverdriveNTool.exe -r0 -r1 -r2 -r3 -r4 -r5
OverdriveNTool.exe -p0"gpu5" -p1"gpu6" -p2"gpu1" -p3"gpu2" -p4"gpu3" -p5"gpu1"

 

 Pierwsza linia odpowiada za zresetowanie ustawień, a druga za ustawienie naszych profili dla kart graficznych. Czyli jeżeli nasz profil nazywa się gpu0, to dla -po w cudzysłowiu wpisujemy gpu0, itd. Zapisujemy plik jako plik wykonawczy .bat. Następnie tworzymy jego skrót. ( prawy przycisk myszy "Utwórz skrót"). Wchodzimy w Start i wpisujemy "Uruchom" i wybieramy aplikację, która się pojawi

W tym wpisujemy polecenie "shell:startup" i pojawi nam się okno folderu z aplikacjami z autostartem systemu. Skrót przerzucamy do tego folderu.

Jak nie wrzucimy skrótu to to poprostu nie zadziała. 

Jeśli już postępowalśmy wg. instrukcji i mamy skonfigurowaną koparkę, zabieramy się za jej testy. Czyli uruchamiamy nasz program kopiący, np. Claymore, do tego uruchamiamy HWInfo w trybie Sensors Only i zostawiamy na jakiś czas. Jeżeli pojawiają nam się błędy pamięci, koparka się zawiesza, resetuje itp. To delikatnie zmniejszamy taktowanie zegarów, lub zostawiamy takie jakie są a zwiększamy napięcie np. o 25mv. I tak do skutku. Przy zwiększaniu napięcia polecam sprawdzać pobór prądu z gniazdka, bo potrafi rosnąć wykładniczo. Jak już HW Info nie pokazuje nam błędów przez jakieś 24h, to możemy uznać, że wszystko jest w porzadku i zacząć kombinować ponownie za jakiś czas, aby osiągnąć większą moc koparki.

Przez tydzień na tych ustawieniach nie uświadczyłem żadnych błędów pamięci w programie HW Info i pewnie za jakiś czas delikatnie je podniosę, żeby sprawdzić czy wytrzymają. Nie jestem w stanie podać poboru prądu jednej karty graficznej, ale cały zestaw pobiera z gniazda 1000-1020 W, mierzone bezpośrednio watomierzem, a osiągi to :

Jest to screen z aplikacji ETH Monitor, bo na weekend przerzuciłem się na kopanie Bytecoina ( to the moon). Prędkość skacze między 169 a 171 mh/s, 0 rejected dla ETH, dla DCR czasem sie zdarzają ( ok 1% ). 

Tak więc mam nadzieję, że wyczerpałem temat i komuś pomoże takie przedstawienie samodzielnej modyfikacji kart graficznych w koparce na GPU. Jest to poradnik tylko dla AMD. Jak dorobię się koparki na NVIDIA , to pewnie napiszę kolejny poradnik. W razie pytań znajdziecie mnie na FB.

 

Gdyby ktoś chciał to poniżej mój adres ETH : 

 

0x2c8a8057c5859DdDCf706B669B099E54e84Fb23A

Subskrybuj by być na bieżąco

ceny

Zaloguj się